ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Sesli Kitap

Sesli kitap, bir anlatıcı tarafından bir kitabın sesli olarak okunup kaydedildiği dijital bir kitap türüdür. Sesli kitaplarda özel müzik ve ses efekteleri kullanılarak anlatılan olaylar canlandırılabilir. Günümüzde giderek yaygınlaşan sesli kitaplar her türlü kitap türü için oluşturulabilmektedir. Örneğin, masal, hikaye, roman, şiir, gezi, vb. Sesli bebek kitaplarının içeriğinde ninnilere, şarkılara yer verilmesi veya hayvan seslerinin, rüzgar gibi doğa olaylarının seslendirilerek canlandırılması sesli kitabı daha eğlenceli ve dikkat çekici hale getirmektedir. Sesli kitapların günümüz kitap okuma alışkanlıklarını da etkilemektedir. Ancak sesli kitapların, basılı kitap okuma alışkanlığını tamamen yok etmesi de beklenmemektedir.

Sesli kitaplar, yoğun gündelik hayat içerisinde kitap okumaya vakit ayıramayanlar için kitap dinleme imkanı sağlar. Sesli kitapları birçok cihaz üzerinden dinleyebilirsiniz. Masaüstü bilgisayar, laptop, tablet, cep telefonu gibi cihazlara sesli kitap dosyalarını indirerek veya bu cihazlardan internete bağlanarak da sesli kitap dinleyebilirsiniz. Seyahat ederken, araba kullanırken, spor yaparken, bisiklete binerken rahatlıkla sesli kitapları dinleyebilirsiniz. Bu şekilde özellikle çocuklarınız ile seyahat ediyorsanız hep birlikte eğlenceli ve kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Eğer dinlediğiniz sesli masal kitabı veya sesli hikaye kitabının içinde çocuk ve bebek şarkıları da varsa bunları hep birlikte söyleyebilir ve tekrar edebilirsiniz.

Ebeveynler tarafından da çok tercih edilen sesli hikaye kitabı seçenekleri ile çocuklara uykudan önce hikaye ve masallar dinletebilirsiniz. Ayrıca sesli bebek kitapları dinlemek çocukların işitsel algılama becerisini geliştirmekte ve kelime haznelerini de artırmalarına yardımcı olmaktadır. Okul öncesi çocuklara da sesli masal kitabı türlerinden dinletebilirsiniz. Hatta bazı sesli kitaplara görüntüler de eklenmekte ve bu şekilde izlenebilir hale getirilmektedir.

Bunlara ek olarak kitap setlerinin içerisinde de sesli kitap ekleri CD olarak veya internet siteleri üzerinden sunulmakta ve bu sesli kitap içeriklerinde çocukların okudukları kitapları anlayıp anlamadıklarını ölçmeyi sağlayacak etkinlikler ve sorular yer almaktadır.

Ayrıca, işitsel dikkat setleri de bir çeşit sesli kitap niteliğindedir. Bu tür setlerde yer alan soru kitapçığını bir yetişkin okuyarak soruları çocuğa yöneltmekte ve çocuğun anladığı kadarıyla soruları cevaplaması beklenmektedir. Bu uygulama ile çocukların işitsel algı becerileri ölçülmekte ve bu becerilerini geliştirmeleri sağlanmaktadır.

Sesli kitapları özellikle yabancı dil öğrenmekte ve öğretmekte kullanabilirsiniz. Bebeklik ve okul öncesi dönemde çocukların algıları çok açık olduğu ve öğrenme istekleri yüksek olduğu için sesli hikaye kitapları dinleterek yabancı dil kelimelerine aşina olmaları ve bazı kalıpları ezberlemeleri sağlanabilir. Ayrıca bu yöntem okul çağındaki çocuklar ve yetişkinler için de kullanılabilir.

Sesli kitaplara dijital sosyal medya platformları üzerinden ulaşabileceğiniz gibi bazı bebek ve çocuk kitaplarının içerisinde yer alan CD ekleri ile de ulaşabilirsiniz. Giderek daha yaygın hale gelen ve tercih edilen sesli kitaplara internet üzerinden ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz gibi uygun ücretlere üye olarak her yaş grubuna hitap eden ve çok sayıda edebi eserin sesli kitabına ulaşabileceğiniz platformlar da bulunmaktadır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR