1 2 3 >

Hareketli Kitaplar

Her yaş grubundan çocuğun çok severek okuduğu ve incelediği hareketli kitaplar bebeklerde ve çocuklarda el – göz koordinasyonunun yanısıra şekil – boyut algılarını da geliştirmektedir. Her hareketli kitabın içeriği birbirinden farklıdır. Bazılarında itip çekebileceğiniz alanlar bulunurken bazılarında ise sayfaları açıp kapattığınızda hareket ediyormuş gibi görünen 3 boyutlu alanlar bulunmaktadır. İçeriklerine göre hareketli kitaplar, bebeklerin veya çocukların çevreleriyle kendileri arasında bağlantı kurmalarını sağlayacaktır. Özellikle hareketli bebek kitaplarının sayfaları kalın ve dayanıklı olmaktadır. Bu sayede bebeklerin kitabı yıtma olasılığı ya da ağızlarına aldıklarında zarar verme ihtimalleri azalmaktadır.

Hareketli çocuk kitaplarının içerisinde yer alan döndürülen, itilen, çekilen, açılıp kapatılan alanlar çocukların meraklarını artırdığı gibi ince motor becerilerini destekler. Hem çok eğlenceli hem de dayanıklı olan hareketli kitaplar serisini çocuklar ellerinde düşürmek istememekte ve tekrar tekrar incelemekten bıkmamaktadır. Çünkü çocuklar oyun oynayarak öğrenirler ve hareketli kitaplar çocuklar için eğlenceli bir oyunun parçasıdır. Sayfalarındaki hareketli alanları açıp kapatarak, döndürerek veya itip çekerek el ve parmaklarını kullanan çocuklar aynı zamanda hareket ettirdikleri nesne veya canlıların seslerini çıkartıp taklitler de yapabilirler. Örneğin bir tren görselini ileri geri hareket ettirirken “çuf çuf çuuuf” diye sesler çıkartarak hem oyun oynamış olur hem de çocuğun hayal gücü gelişir.

Hareketli Kitap Çeşitleri ve Özellikleri

Diğer taraftan yaş gruplarına göre hareketli kitapların görselleri farklılık göstermektedie. Hareketli bebek kitapları daha sade ve anlaşılır şekillerle birlikte canlı ve dikkat çekici renklerden oluşmalıdır. Karmaşık şekiller ve soluk renkler bebeklerin dikkatini çekmeyebilir. 3-6 yaş arası okul öncesi dönemi için hazırlanan hareketli kitaplar daha ayrıntılı bir içeriğe sahiptir. Hareketli alanları daha katmanlı ve karmaşık olabilmektedir. Örneğin, içeriğindeki açılıp kapanan pencereli alanların üzerinde sorular yazıp pencereyi açtığınızda cevabını görebilmektesiniz veya sayfayı açtığınızda 3 boyutlu olarak yükselen katmanlardan oluşan şekiller çıkabilmektedir. Bu tür içerikler çocukların merakını çekmekte ve kitaba olan ilgilerini artırmaktadır. Bu nedenle bebeğinize veya çocuğunuza kitap sevgisi kazandırmak için hareketli kitapları kullanabilirsiniz.

Hareketli çocuk kitapları arasında en çok bilinen ve tercih edilen seri iş kültür hareketli kitaplar veya iş bankası hareketli kitaplar serisidir. Bu seride hareketli tren, hareketli ev, hareketli inşaat, hareketli su parkı, hareketli kumsal, hareketli süpermarket, hareketli itfaiye, hareketli yılbaşı, hareketli okul, hareketli liman, hareketli oyuncaklar, hareketli makineler, hareketli pasta, hareketli uzay gemisi, hareketli park, hareketli hayvanat bahçesi, hareketli uçak, hareketli tatil, hareketli bahçe gibi onlarca konuya veya mekana ilişkin kitap bulunuyor. Bu kitaplar ile çocuğunuza pek çok yeni kavram da öğretebilirsiniz. Bu hareketli kitaplar ile çocuklar hem eğlecek, hem hareketli objeler ile psikomotor becerileri gelişecek, hem de boyut algıları artacaktır. Çevreleriyle ve içinde yaşadıkları alanlarla bağlantı kurmalarına da yardımcı olacaktır. İlgi çekici ve merak uyandırıcı olduğu için hareketli kitaplar çocukların odaklanmalarını da desteklemektedir. Hayal güçlerini de geliştiren hareketli kitaplar ile çocuklar kendilerine yeni oyunlar oluşturarak eğlenceli vakit geçirecekler. Sürprizli sayfalar çocukların keşif isteğini artıracaktır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR