Dixit
Dixit
Dixit
Dixit
Dixit
Dixit

Dixit (Dixit)

0,00
    
Marka
: Asmodee Oyuncak
    
Tedarikçi
: Anne
İndirim Oranı : %21 İndirim
Fiyat : ₺669,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺529,00(KDV Dahil)
₺62,89 'den başlayan taksitlerle
Kargo Bedava

DİXİT OYUNU

Dixit oyunu, 8 yaş ve üstü 3 - 6 kişi ile oynanabilen sözel ifade, hayal gücü ve soyut düşünme becerilerini geliştiren bir oyundur.

8 yaş ve üstü hemen hemen herkesin birlikte oynayabileceği olağanüstü basit bir oyundur. Kartlardaki şekillere göre oluşturulabilen hayali hikâyelerle hayal dünyanızı genişletebilir ve hafızanızı güçlendirebilirsiniz.

 

Oyun İçeriği

Kutunun içinde bir adet oyun alanı (puanlama yolu) ve oyunun kuralları, 84 adet kart, 36 adet 6 farklı renkte 1'den 6'ya kadar numaralandırılmış sayı kartı, 6 adet farklı renkte ahşap tavşan.

 

Oyuna Hazırlık

Her bir oyuncu farklı renkte bir tavşan seçer ve tavşanını puanlama yolundaki 0 (sıfır) yazılı alana yerleştirir. Üzerinde resimler bulunan 84 adet kart karıştırılıp her bir oyuncuya 6'şar adet dağıtılır. Kartlar diğer oyunculara gösterilmemelidir. Kalan kartlar resimler görünmeyecek şekilde bir deste olarak ortaya konur. Üzerinde sayılar bulunan farklı renklerdeki puan kartları oyuncu sayısına göre dağıtılır:

·        4 oyuncu ile oyunda her bir oyuncuya aynı renkten 4'er adet sayı kartı

( 1'den 4'e kadar).

·        5 oyuncu ile oyunda her bir oyuncuya aynı renkten 5'er adet sayı kartı

( 1'den 5'e kadar).

·        6 oyuncu ile oyunda her bir oyuncuya aynı renkten 6'şar adet sayı kartı

( 1'den 6'ya kadar).

 

Oyun Nasıl Oynanır

Her turda bir oyuncu anlatıcı olur. Anlatıcı elindeki kartlara bakarak gördüğü resimle ilgili bir cümle kurar. Anlatıcı kartını diğer oyunculara göstermemelidir. Kurduğu cümle farklı türlerde olabilir. Örneğin; Bir veya daha fazla kelimeden olabileceği gibi yalnızca bir ses bile olabilir. Cümle mevcut sanatsal bir çalışmadan esinlenilmiş veya keşfedilmiş olabilir (şiir veya şarkı örnekleri, film isimleri, atasözleri gibi).

Anlatıcı kendi kartıyla ilgili cümlesini diğer oyunculara söyledikten sonra diğer oyuncular ellerindeki kartlardan anlatıcının söylediği cümleye en uygun olan kartını diğer oyunculara göstermeden anlatıcıya verir. Anlatıcı topladığı kartları yan yana açık bir şekilde yere dizer. Kartların yere konulma sırası aynı zamanda kartların sıra numarası olur.

Oyuncuların amacı yerdeki kartlar arasından anlatıcının kartını bulabilmektir.

Her bir oyuncu anlatıcıya ait olduğuna inandığı karta, sayı kartını kapalı olarak kendi önüne koyarak oy verir (anlatıcı oylamaya katılmaz). Tüm oyuncular oy vermeyi tamamladığında sayı kartları aynı anda açılır. (Not: Oyuncular kendi kartlarına oy veremezler).

Puanlama

·        Eğer tüm oyuncular anlatıcının kartını bulursa veya hiç kimse bulamazsa bu durumda anlatıcı puan kazanamaz. Diğer her bir oyuncu 2 puan kazanır.

·        Diğer tüm durumlarda anlatıcı ve doğru kartı bulan tüm oyuncular 3'er puan kazanır.

·        Her bir oyuncu (anlatıcı hariç) kartına verilen her oy için bir puan kazanır.

·        Oyuncular puanlama yolu üzerindeki tavşanlarını kazandıkları puan toplamı kadar ilerletirler.

Turun ve oyunun sonu: Her bir oyuncu kapalı kart destesinden birer kart çekerek yeniden elindeki kart sayısını 6'ya tamamlar. Anlatıcının solundaki oyuncu yeni turun anlatıcısı olur. Oyun saat yönünde ilerler. Oyun son kart çekildiğinde sona erer. Puanlama yolu üzerinde en önde olan oyuncu oyunu kazanır.

 

DİXİT Oyununun Kazanımları

 

Dixit oyunu, 8 yaş ve üstü 3 - 6 kişi ile oynanabilen sözel ifade, hayal gücü ve soyut düşünme becerilerini geliştiren bir oyundur. 

Benzer Ürünler
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR