₺357,00
₺447,00
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo
₺317,00
₺397,00
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo
₺317,00
₺397,00
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo
1 2 3 >

Çocuklarda günümüzdeki en büyük sorunlardan bir tanesi dikkat dağınıklığı problemi. Televizyon, telefon ve bilgisayar her ne kadar faydalı şeyler olsa da sistemli bir şekilde kullanılmadıkları takdirde ciddi zararlara neden olabiliyor. Hareketsiz bir şekilde bir ekran başında dakikalarca vakit geçiren çocuklar bir süre sonra ciddi dikkat sorunları yaşıyorlar. Bu problemin çözümü için de en önemli materyallerden biri dikkat güçlendirme seti.

Bir çok zaman aileler çocuklarındaki dikkat dağınıklığı problemi için psikiyatri merkezlerine başvuruyorlar. Bazen ilaç kullanarak çözüm aranırken bazen de düzenli psikolog ziyaretleriyle problemin çözümü için uygulamalar yapılmakta. Ancak küçük yaştaki çocuklarda ilaç kullanımının faydalarının yanında bir çok yan etkisi de illa ki mevcut. Psikolog ziyaretini de haftada 1 gün yaptığınızı düşünseniz haftanın kalan 6 günü çocuk boş vakit geçirmiş oluyor. Bu nedenle evde de düzenli bir şekilde çalışmalar yapması gerekiyor. Bunu da sağlayacak en güzel şey dikkat geliştirme seti oluyor. Psikologların çoğu hem kendi uygulamalarında hem de ev uygulamalarında dikkat güçlendirme setlerini düzenli bir şekilde kullanıyor.

Burada önemli olan nokta, çocukları sorunlu hale gelmeden önce zeka ve dikkat geliştirme seti ile tanıştırmak olmalıdır. Dikkat geliştirme kitapları hem çocuklarda dikkat odaklanma süresini arttırır, hem detay şeyleri daha iyi görebilmelerini sağlar. Örneğin bir sorunun sonundaki "değildir" ifadesini kaçıran bir çocuk için dikkat seti mükemmel bir çözüm olacaktır. Bazen de sınavın başında çok başarılı bir şekilde soruları çözen çocuklar sınavın ilerleyen dakikalarında çok fazla hata yapmaya başlayabilir. Bunun en büyük nedeni çocuğun dikkat süresinin kısa olmasıdır. Burada en kullanışlı materyal görsel dikkat seti olacaktır. Bu setlerin temel amacı çocuğa bir şey öğretmekten ziyade dikkat süresini uzatmaktır.

Mesela 9-12 zekare görsel dikkat seti kullanan bir çocuk bir uygulamayı ortalama 10-12 dakikada çözmektedir. Haftanın 2 günü günde 2 uygulama yaparsa o gün 25 dakika kadar dikkatini vererek bir faaliyet yapacaktır. Bu uygulama esnasında dikkat süresinin kısa olduğunu şu şekilde anlayabilirsiniz. Dikkat güçlendirme setine başlayan çocuk ilk 8-10 aşamada doğru taşı alıp doğru sonuca koyar. Ancak son aşamalara yaklaştıkça, sonucu doğru bulabilmesine rağmen işlemi hatalı yaptığını görebilirsiniz. Mesela 5 numaralı taşı alıp 10 numaralı sonuca yerleştirmek yerine, 10 numaralı taşı alarak 5 numaralı sonuca yerleştirecektir. İşin güzel tarafı özellikle zekare görsel dikkat setinde kalemle karalama yapmadığınız için uygulamayı tekrar yapabilme şansınız mevcuttur. Bu durumda tavsiyemiz dikkat geliştirme setindeki aynı uygulamayı 2 hafta sonra tekrar çözdürmenizdir.  Bu sefer hata oranının daha azaldığını göreceksiniz.

Ayrıca günümüzdeki sınav sisteminde istediğiniz kadar bilgiye sahip olun ve dikkatli olun, eğer yeterince hızlı değilseniz yine rakiplerinizin gerisinde kalabiliyorsunuz. Bu nedenle tavsiyemiz dikkat güçlendirme seti uygulamasını bir kez yaptıktan sonra, bir kaç hafta sonunda aynı uygulamayı süre tutarak bir kez daha yapmanız. Böylece hız ve dikkati bir arada tutmayı öğrenmiş olacağız.

Piyasada dikkat seti olarak farklı marka ve farklı türler mevcuttur. Burada dikkat etmeniz gereken şeyler şunlar. Öncelikle bazı dikkat güçlendirme setleri kalemle bazıları da taş panelle yapılmaktadır. Bunun en önemli farkı kalemle yapılan dikkat seti bir kere kullanılırken, taş panelle yapılan ise defalarca kullanılmaya müsaittir. Bunun dışında en önemli özelliklerden bir tanesi ise kitapçıktaki uygulamaların benzersiz olmasıdır. Bazı dikkat güçlendirme setlerinde ilk kitabı alan bir çocuğun 1 gün içinde kitabı bitirdiğini görürsünüz. Burada amacımız bir şey öğretmek olsa bu güzel bir durum olabilirdi. Ancak dikkati geliştirmenin yolu, bu uygulamaları uzun süreye yayarak yapmaktır. Bu nedenle çocuk her bir uygulamayla karşılaştığında yeni bir şeyle karşılaşmalı, uygulama türünü ezberleyememeli ve süre ezberden kaynaklı olarak kısalmamalı.

Dikkat edilecek şeylerden biri de ürünün malzeme kalitesi. Son zamanda dikkat ve zeka seti olarak çok sayıda yeni ürün çıktığı görülmekte. Bunlara en azından dıştan baktığınızda biri kaliteli bir çanta içinde yer alırken bir diğeri ince bir kutu içinde bulunabiliyor. Ya da içindeki kitapçıkların sayfa kalitesi veya taş panel kalitesi değişebiliyor. Birinin taş paneli kapaklı olurken diğeri kapaksız olabiliyor.

Sonuç olarak sadece problem tespit edilen çocuklarda değil, bütün çocuklarda dikkat güçlendirme seti kullanımı gözle görülür oranda fayda sağlamaktadır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR