1 2 3 ... 93 >

Ebeveynler için Çocuk Kitaplarının Önemi
Anne babalar için çocuk yetiştirirken en önemli kaynaklardan biri çocuk kitaplarıdır. Henüz 2-3 yaşlarındayken bile bir çocuğun hayatında en önemli materyallerden biridir çocuk kitapları. Bazen 3 boyutlu bir kitapla oyuncak gibi oynar, bazen de annesinin okuduğu bir masal kitabını dinlerken uykuya dalarlar.
Çocuk Kitapları Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Burada önemli olan şey sizin için en iyi çocuk kitaplarını seçmektir. Yaşına uygun olmayan kitaplar seçildiğinde bazen fayda yerine zarar verebiliriz onlara. Özellikle bol resimleri olan, resimleri çocukların duygu dünyasını olumlu etkileyecek tarzda hazırlanmış, içinde anlatılan şeyler duygu ve değerler açısından yaşına uygun olursa işte bunlar en güzel çocuk kitaplarıdır.
Farklı yayınevlerine ait çok sayıda çocuklar için kitaplar mevcuttur. Burada görev tabii ki anne babaya düşmektedir. Ebeveynler bazen fırsat buldukça çocuk kitapları satın almadan önce kendileri kitabın belli bir kısmını okuyarak kitabın geneli hakkında bir fikir edinebilirler. Bunun dışında gelişen teknolojinin olanaklarını da kullanmak mümkün tabi. Mesela Google’a girip “En çok okunan çocuk kitapları” veya “en sevilen çocuk kitapları” gibi aramalar yaparak hem kitap satan web sitelerinde kullanıcıların yaptığı yorumları okuyabilir hem de forum sitelerindeki çocuk kitabı tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Böylece çocuk kitapları almadan önce kitaplar hakkında bir ön fikir sahibi olmuş oluruz. Ayrıca çocuğumuzun ilgi alanlarına hakim olduğumuz için hangi kitabın daha çok ilgisini çekeceğine de karar vermiş oluruz?
Çünkü bir işi yapmakta en önemli şey merak ve ilgidir. Kitap ne kadar ilgili ve istekli olarak okunursa verim de o kadar artacaktır. Bu nedenle birçok yayın evi çocuk kitaplarında çizgi filmlerde bilinen ünlü karakterleri kullanmıştır.
Kitap Okumanın Çocuklara Faydaları
Küçük yaştan itibaren çocuğumuza kitap okumak onlarda kitap sevgisini geliştireceği gibi, dil gelişimi ve işitsel algıyı da ciddi şekilde geliştirecektir. Hiç görmediği mekanlara kitap sayesinde giden çocuklar kitap sayesinde dünyayı gezme, farklı kültürleri öğrenme imkanı dahi bulurlar.  
Kitap çocuklar için hayatın önemli bir parçasıdır. Bazen onunla dertleşirler bazen de hayaller diyarında dolaşarak düşünme becerilerini geliştirirler. Çocuk okuma kitapları kelime dağarcığını geliştirir, kendini daha iyi ifade etmelerini sağlar. Sosyal becerilerini geliştirerek insani ilişkilerinin daha kuvvetlenmesini sağlar.
Çocuk Kitabı Çeşitleri
Çocuk kitapları çeşitlerini incelediğimizde öncelikle bebek kitaplarında hareketli kitaplar, 3 boyutlu kitaplar, sesli kitaplar, delikli kitaplar gibi kitaplar karşımıza çıkar. Daha sonra Resimli kitaplar ve ilk okuma kitaplarıyla devam ederiz. Yaş ilerledikçe metin artmaya başlar ve kitap setleri karşımıza çıkar. Bunlardan bazıları gece masallarını içerirken bazıları fantastik kahramanlarla hayal gücünüze hitap eder. Bunların dışında değerler eğitimi ve islami bilgileri verebileceğiniz çocuk kitapları mevcuttur.
Ortaöğretim çağlarına geldiğinde ise artık kitap sayfaları artmaya başlar ve daha çok roman tarzı kitaplar tercih edilmeye başlar. Bunların dışında ödevlere yardımcı olarak kullanılabilen ders içerikli çocuk kitapları ve bilimsel kitaplar da mevcuttur. Kitapların genelinde cinsiyet farkı olmasa da kitaplardaki karakterlerin kız olması veya erkek olması nedeniyle bazı kitaplar kız çocuk kitapları ya da erkek çocuk kitapları olarak da algılanmaktadır.
Bazı kitapların arka kısımlarında da kitap içeriği hakkında sorular sorularak çocuğun kitabı okurken daha iyi anlaması sağlanmaktadır. Çocuk felsefe kitabı olarak adlandırabileceğimiz kitap türünde ise sorular daha çok nesnellikten ziyade yoruma açıktır. “Bu durumda sen olsan ne yapardın?” gibi çocuğun yorumlaması gereken sorular mevcuttur.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR