₺329,90 KDV Dahil
₺599,90 KDV Dahil
₺329,90 KDV Dahil
₺269,90 KDV Dahil
₺399,90 KDV Dahil
₺399,90 KDV Dahil
₺279,90 KDV Dahil
₺269,90 KDV Dahil
Tükendi
₺214,90 KDV Dahil
Tükendi
₺319,00 KDV Dahil
₺399,90 KDV Dahil
Tükendi
₺479,00 KDV Dahil
₺699,90 KDV Dahil
Tükendi
₺410,00 KDV Dahil
₺499,00 KDV Dahil
Tükendi
₺315,00 KDV Dahil
₺379,00 KDV Dahil
Tükendi
₺319,00 KDV Dahil
₺399,90 KDV Dahil
Tükendi
₺294,00 KDV Dahil
₺359,00 KDV Dahil
Tükendi
₺529,00 KDV Dahil
₺699,00 KDV Dahil
Tükendi
₺900,00 KDV Dahil
Tükendi
₺319,00 KDV Dahil
₺399,90 KDV Dahil
Tükendi
₺329,00 KDV Dahil
₺399,00 KDV Dahil
Tükendi
₺249,90 KDV Dahil
Tükendi
₺485,00 KDV Dahil
₺539,00 KDV Dahil
Tükendi
₺349,00 KDV Dahil
₺449,90 KDV Dahil
Tükendi
₺499,00 KDV Dahil
₺529,00 KDV Dahil
Tükendi
₺219,00 KDV Dahil
₺229,00 KDV Dahil
1 2 3 >

5 yaşını dolduran çocuklar artık parça bütün algısı, yön becerisi, şekil algısı ve seçici dikkat özelliklerini geliştirmiş, mekansal algılamaya temel düzeyde başlamış olurlar. 5 yaş zeka oyunları ile de yavaş yavaş sıralı düşünme becerilerine giriş yapmaya başlarlar. Günümüzde genelde kodlama olarak bilinen sıralı düşünme becerisi aslında algoritmik düşünmeyi geliştirir. Mesela Rush Hour Junior bir 5 yaş oyuncak olmasına rağmen ileride oynanacak strateji oyunlarının temelini oluşturmaktadır.

Burada önemli olan şey 5 yaş eğitici oyuncaklar oynanırken çocukların rastgele oynama ihtimallerinin olmasıdır. Ebeveynler bu noktada devreye girerek çocuklara oyunların kuralından ziyade nasıl oynanması gerektiğini öğretmeliler. Örneğin Rush Hour Junior oyunu oynanırken çocuklar dondurma arabasını kapıdan dışırıya çıkartmak için bazen arabaları hiç düşünmeden rastgele hareket ettirebiliyorlar.

Burada önemli olan şey öncelikle bizden istenen hedefin belirlenmesi ve bu hedefe nasıl ulaşacağımızın aşamalarının planlamasının yapılmasıdır. Mesela 5 yaş zeka oyunu olan Rush Hour junior’da önce dondurma arabasının önünü otobüs kapatmış. Demek ki biz otobüsü çekmeliyiz. Ama onun arkasını da yeşil araba kapatmış. Öyleyse öncelikli hedefimiz yeşil arabayı otobüsün arkasından çekmek olmalı. Bu mantıkla adım adım plan yaparak dondurma arabasının önünü açmalı ve genelde 5 yaş erkek çocuk oyuncakları olarak yorumlanan bu oyunda ve bu arabayı kapıdan dışarıya çıkartmalıyız.

5 yaş oyunları eğitici olduğu gibi artık ciddi seviyede eğlenceli de olmaya başlayacaktır. Çünkü bu yaş çocuklar artık grup oyunlarında rekabete alışmaya başlarlar. Ayrıca oyun çeşitliliği de küçük yaşlara göre daha fazla artmaya başlar. 5 yaş eğitici oyuncak tavsiyesi isteyenler için genelde en eğlenceli oyunların başında Tik Tak Bomm oyunu gelmektedir. Bu oyun çocuklarda kelime dağarcığı gelişimi, stres altında karar verebilme ve hafıza gelişimi sağlar. Diğer oyuncuların söylediği kelimeleri akılda tutarak ciddi oranda kısa süreli bellek gelişmiş olur. Çünkü diğer bir oyuncunun söylediği kelimeyi söylemesi yasaktır.  

5 yaş kız oyuncak tavsiyesi isteyenler için de genelde kırmızı başlıklı kız ve snow white oyunları önerilmekte. Bu oyunlar birer masal karakteri üzerinden oluşturulduğu ve kahramanlarının kız olması nedeniyle kız çocuklarının daha çok ilgisini çekmekte. Aynen bunun gibi de 5 yaş erkek oyuncak alımlarında genelde Smart Car oyunu ön plana çıkıyor. Erkek çocuklarının arabalara olan ilgilisi bu oyuncağın daha fazla tercih edilmesini sağlıyor.

5 yaşına gelen çocuklarda ince motor becerileri gelişmeye başlar ve dengede durma gibi hareketlerini kontrol etmeyi gerektiren oyunları daha çok severler. Bu nedenle 5 yaş zeka oyunu olarak en çok ilgi çeken oyunlardan biri de Becerikli yapılardır. Bu oyunda hiçbir yapıştırma ve montaj olmadan kitapçıktaki şekilleri 200 parça özenle kesilmiş ahşap blok yardımıyla yapmaya çalışırız. Bu da hem ince motor beceri hem de denge özelliği gerektirdiği için 5 yaş için oyuncak seçiminde tercih edilenlerin başında gelmesini sağlar.

Bu yaş çocuklar artık anaokuluna gitmeye başladıkları için kurallara uyma konusunda da kendilerini geliştirmeye başlarlar. Bu nedenle ekip olarak oynanan 5 yaş çocuk oyuncakları onların hem bilişsel gelişimi hem de psikolojik gelişimi açısından çok etkili olacaktır. Ancak burada anne babaya önemli bir görev düşmektedir. Evde oynamak için 5 yaş akıl oyunları içinden bir grup oyunu alındığında oyun oynanırken bazen bir hataya düşülebiliyor.  Bu hata genelde çocukların üzülmemesi için onun kazanmasını sağlamak oluyor. Ancak bu durum anaokulunda olumsuz durumlara neden olabiliyor. Evde oynarken sürekli kazanan bir çocuk anaokulunda kendisine aynı şekilde taviz verilmediğinde duygusal olarak sorun yaşamaya başlıyor. Okulda birden kaybetmek diye bir şeyle karşılaşınca buna çok olumsuz tepkiler verebiliyor. Arkadaşlarıyla kavga etmek, oyuncakları kırıp dağıtmak bunlarında başında geliyor. Hatta bazen böyle durumlarda zeka oyunları 5 yaş için olumsuz mu oldu? Sorusu bile velilerden geliyor. Ancak burada unutmamamız gereken en önemli şey şu: “ bir oyunun nasıl oynandığı değil, nasıl oynatıldığı çok önemlidir.” Kısacası Eğitici oyuncak 5 yaş çocuklar için hem fiziksel hem de psikolojik gelişimi destekler ve iyi kullanıldığı takdirde okuldaki sosyal yaşantısında da çok olumlu etkilerde bulunur

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR