2 Yaş Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Her yaş grubunun gelişimi farklı olduğu için oyuncak seçiminde de çocuğunuzun yaşına uygun seçimler yapmanız önemlidir. Bebeklerde fiziksel ve zihinsel gelişimler aydan aya farklılıklar gösterir. Örneğin, 22 aylıkken telaffuz edemediği bir kelimeyi veya oynamakta zorlandığı bir oyunu 24 aylıkken rahatlıkla telaffuz edebilir ya da oyunu oynayabilir. Birkaç tane renk ve geometrik şekli bilir. Sayı saymakta zorlanmaz ancak artık sayıların yazılışını da yavaş yavaş tanıtabilirsiniz. Dil gelişimi giderek hızlanan ve yeni kelimeler öğrenmeye açık olan bu yaş çocukları desteklemekte 2 yaş eğitici oyuncaklar size yardımcı olacaktır. Seçeceğiniz zeka oyunları 2 yaş çocukların yutamayacağı kadar büyük parçalar içermelidir. Çünkü merak seviyeleri yüksek olan bu yaş grubu yeni eşyaların tadına bakmayı hala çok seviyor. Bu nedenle 2 yaş bebek oyuncaklarının parçalarının büyüklüğü kadar malzeme kalitesine ve sağlamlığına da önem vermeliyiz. Bu 2 yaş zeka geliştirici oyunların sağlığa zararlı içeriği bulunmaması gerekir.

 

2 Yaş Eğitici Oyunlar Hangi Becerileri Desteklemelidir?

 

2 yaş grubu çocuklar hayvanları çok sever. Tercih ettiğiniz 2 yaş çocuk oyuncakları hayvan figürleri içerirse, çocuğunuz da severek oynayabilir. Bu tarz eğitici oyuncaklar 2 yaş çocukların bu hayvanların taklitlerini yaparak ve seslerini çıkararak oynamaları eğlenceli vakit geçirmenizi de sağlayacaktır. El ve bilek kasları giderek gelişen 2 yaş çocuklarının ince motor becerilerini destekleyecek akıl oyunlarını da tercih edebilirsiniz. Bu tür 2 yaş eğitici oyunlarda çocuğunuz oyun parçalarını üst üste dizmeye ya da ipe geçirmeye çalışabilir. İnce motor becerilerini geliştiren 2 yaş zeka oyunları ile çocuğunuzun ellerini daha iyi kullanmasını destekleyerek kaşık – çatal tutmalarını, kıyafetlerini giyip çıkarmalarını kolaylaştırmış olursunuz. 24 aylık bebekler nesneleri kategorize edebilir, eşleştirme yapabilir. Ayrıca içinde, dışında, altında, üstünde gibi mekansal kavramları da algılamaya başlar.

2 yaş eğitici oyunlar ile çocuğunuzun hayal gücünü besleyen oyunlar oynayabilir ve kendi oyunlarınızı kurabilirsiniz. Bu oyunları oynarken, soru sormayı çok seven çocuğunuza şimdi siz sorular sorabilirsiniz. “Bu nedir?”, “Tavşan hangisi?”, “Köpekçik nerede?”, “Ağacın arkasında ne var?”, “Ev ne renk?”, “Kaç tane kedicik var?”, gibi.

 

2 Yaş Akıl Oyunları Nasıl Oynanmalı?

 

2 yaş bir çocuğun dikkat süresi 3-5 dakika kadardır. Bu nedenle neredeyse hiçbir oyuncakla uzun süre oynamazlar ve hemen yeni bir şey yapmak isterler. Bu nedenle ebeveynlerin 2 yaş zeka oyunu oynatırken bu dikkat süresini gözününe almaları gerekir. Öncelikle birkaç gün herhangi bir yönerge vermeden oyunu incelemesine müsaade edilmeli ve çocuğun oyunun parçalarını tanıyarak bağ kurması sağlanmalıdır. Bunun için de 2 yaş çoçuk zeka geliştirici oyunları başlangıçta serbest olarak oynanabilmelidir. Birkaç gün sonra oyunun oynanma şekli yavaş yavaş tanıtılmaya başlanabilir. Hem bu şekilde çocuğunuz yeni bir şeyle karşılaşır ve heyecenlanır, oyunun oynama isteği artar. 2 yaş çocuğun bir oyunun tamamen kurallarına uyarak ve kesintisiz olarak oynaması çok zordur. Bu nedenle sabırlı olunmalı ve oyun kurallarının uygulanmasında acele edilmemelidir. Zamanla oyunu öğrenen çocuğunuz bir süre sonra kuralları size kendisi hatırlatacaktır veya hata yaptığınızda sizi uyaracaktır. Eğer kart içeren bir oyun oynuyorsanız, kartların kontrolü yani izlenecek kolaydan zora sıranın takibi sizde olmalıdır. Eğer çocuğunuz rastgele kartları seçerek oynarsa ileri seviye kartlarda zorlandığında başarısızlık hissine kapılabilir ve oyunu bir daha oynamak istemeyebilir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR